A környezetvédelmi szabályozások szigorodása, valamint az ezekből fakadó szemléletmódváltás jelentős hatással lehet az irodapiacra, mind globálisan, mind hazai viszonylatban. Az egyre nagyobb hangsúlyt kapó fenntarthatóság és az ESG (Environmental, Social, Governance) kötelezettségek szorosan összekapcsolódnak azzal az elvárással, hogy az ingatlanpiac szereplői ne csak gazdasági szempontból legyenek versenyképesek, hanem a fenntarthatósági céloknak is megfeleljenek. Puskás Attila, a Frame Group igazgatósági tagja a vg.hu-nak adott interjúban részletesen elemezte, hogy milyen változásokat hozhatnak ezek a trendek az irodapiacon.
Az ESG kötelezettségek bevezetése különösen fontos mérföldkő az ingatlanszektor számára. Az ESG irányelvek célja, hogy a cégek működése során figyelembe vegyék a környezeti fenntarthatóságot, társadalmi felelősségvállalást és a megfelelő vállalatirányítási gyakorlatokat. Az Európai Unió hamarosan életbe lépő szigorúbb szabályozása komoly kihívást jelent a piacon működő vállalatok számára, de hosszú távon előnyökkel járhat azoknak a cégeknek, amelyek időben felismerik a változás szükségességét és alkalmazkodnak az új elvárásokhoz.
Puskás Attila szerint a hazai piac szereplői számára kulcsfontosságú, hogy felkészüljenek az ESG-irányelvek betartására, ugyanis azok a cégek kerülhetnek előnybe, amelyek már most elkezdik átformálni működésüket a fenntarthatósági szempontok szerint. Az ESG-kötelezettségek nem csak a nagyvállalatokat érintik, hanem az ingatlanpiac kisebb szereplői számára is kihívást jelentenek. Azok a cégek, amelyek időben befektetnek a fenntarthatóságba, előnyre tehetnek szert a piacon, hiszen a jövőben a befektetők és bérlők is előnyben részesíthetik azokat az ingatlanokat, amelyek megfelelnek a fenntarthatósági követelményeknek.
Puskás Attila kiemelte, hogy az ESG-követelmények teljesítése az irodaházak esetében olyan intézkedéseket jelent, mint a megújuló energiaforrások használata, az energiahatékonyság növelése, valamint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. Az ilyen fejlesztések rövid távon magasabb beruházási költségekkel járhatnak, de hosszú távon jelentős költségmegtakarítást és piaci előnyt biztosíthatnak az épülettulajdonosok és -bérlők számára. Emellett a fenntarthatósági célok elérése a vállalatok számára reputációs előnyöket is nyújthat, hiszen egyre több ügyfél és partner keresi azokat a cégeket, amelyek elkötelezettek a környezetvédelem mellett.
Az ESG-re vonatkozó új szabályozások várhatóan tovább növelik majd a „zöld” épületek iránti keresletet, ami a hagyományos épületek versenyképességét csökkentheti. Az irodapiacon tehát egyértelműen előnyben lesznek azok az ingatlanfejlesztők és üzemeltetők, akik már most zöld megoldásokat alkalmaznak.
Összességében elmondható, hogy a szigorodó környezetvédelmi szabályozások és az ESG-irányelvek komoly kihívásokat, de egyben új lehetőségeket is jelentenek az irodapiac számára.