Az energetikai audit egy sokak számára kötelező, és bárki számára előnyös eszköz az energiafogyasztás optimalizálására, a költségek csökkentésére és a fenntarthatóság növelésére. Az energetikai audit segít az energiafelhasználás pontos felmérésében, azonosítja a javítási lehetőségeket, aminek köszönhetően jobb eredménnyel és gazdaságosabban működtetheti vállalkozását.

Az energetikai audit jelentése

Az energetikai audit egy olyan átfogó felmérés, ami a vállalat épületeivel, technológiai folyamataival és szállításával kapcsolatos energiafelhasználást és az energetikai rendszereket vizsgálja. Az audit célja, hogy átfogó képet nyújtson az energiafelhasználásról, azonosítsa a pazarlási pontokat és javaslatokat tegyen az energiahatékonyság növelésére.
A 2015. évi LVII. energiahatékonysági törvény szerint a nagyvállalatoknak négyévente kötelező egy ilyen energia audit elvégeztetése, ám kis- és középvállalkozások számára is előnyös, hiszen a konkrét energiamegtakarítási javalatok segítségével csökkenthetők az üzemeltetési költségek.

Az energetikai audit célja és előnyei

Az energetikai audit a jogszabálynak való megfelelésen túl egyéb célokat is szolgál.
Az energetikai audit előnyei:
Költségmegtakarítás: Az energetikai auditálás lehetőséget nyújt beruházási költség nélküli és alacsony költséggel megvalósítható megtakarítási lehetőségek felkutatására. Az épületek, technológiai rendszerek és szállítási folyamatok auditálása révén cége pontos képet kap az energiapazarló folyamatokról.
Energiahatékonyság: Az audit eredményének ismeretében sor kerülhet az energiafelhasználás csökkentése által az üzemeltetési költségek optimalizálására. Az átfogó energetikai elemzés segítségével pontos képet kaphat az energetikai folyamatokról, a felhasznált energiahordozókról, illetve amennyiben minket bíz meg az audit elvégzésével, technológia- és gyártó-független javaslatokat kaphat a hatékonyság növeléséhez.
Környezetvédelem: Az energiapazarló folyamatok kiszűrésével az energetikai audit segít a vállalatoknak környezettudatosabb működést kialakítani. Az épületek, technológiák és szállítási folyamatok optimalizálása révén csökkenthető a környezeti terhelés és javíthatók a fenntarthatósági mutatók.
Jogszabályi megfelelés: Az energetikai audit elvégeztetése biztosítja, hogy a vállalata megfeleljenek a magyar és nemzetközi jogszabályoknak és előírásoknak.

Az „Energetikai audit” és az „ISO 50001”

Az energetikai audit eredményeinek felhasználásával lefektethetők az ISO 50001 energiagazdálkodási rendszer alapjai, lehetővé válik az ISO 50001 minősítésre való felkészülés. Az energetikai tanácsadás segít az energiahatékonysági lehetőségek azonosításában és a szükséges intézkedések meghatározásában, míg az ISO 50001 szabvány keretet biztosít ezen intézkedések rendszeres nyomon követésére és javítására.

Hogyan zajlik az energetikai felmérés?

Az energetikai audit során a megkapott adatokból és a helyszíni felmérés eredményeiből alakul ki az eredmény, ami alapján az optimalizálási javaslatok megfogalmazhatók. Az energetikai audit folyamata négy lépésből áll:
Előzetes felmérés: Az audit előkészítése során összegyűjtjük az energiagazdálkodási adatokat, hogy megalapozott képet kaphassunk vállalatának energetikai helyzetéről.
Helyszíni vizsgálat: Az épület vagy létesítmény energetikai rendszerének helyszíni ellenőrzése során az auditorok részletesen megvizsgálják az energiafelhasználás minden aspektusát, helyszíneket, berendezéseket.
Elemzés és értékelés: Az összegyűjtött adatok elemzése után kollégáink kiértékelik az energiafelhasználás hatékonyságát, és azonosítják a lehetséges megtakarítási területeket.
Jelentés és javaslatok: Az audit eredményeiről részletes jelentést készítünk, amely tartalmazza a javasolt energiahatékonysági intézkedéseket és a várható megtakarításokat is.

Az energetikai audit tartalma

  • Az audit pontos leírását
  • A vizsgált elemeket
  • Az audit pontos és részletes eredményeit, veszteségfeltárást
  • Ajánlott intézkedéseket, javasolt lépésekkel és ütemezéssel együtt
  • Az elérhető támogatási, finanszírozási lehetőségeket

Mit jelent a veszteségfeltárás?

Az energetikai audit az energiafogyasztás azon pontjait azonosítja, ahol jelentős energiaveszteség lép fel, ezt nevezzük veszteségfeltárásnak. Ez magában foglalja az épületek, a technológiai berendezések és a szállítási folyamatok ellenőrzését is.
Az energetikai elemzés különböző típusai
Attól függően, hogy vállalatának milyen céljai vannak az energetikai audit elvégeztetésével, több különböző audit típus közül választhat.
Előzetes (gyors) energetikai audit: Az előzetes audit alapvető áttekintést nyújt az energiafogyasztásról és azonosítja a legnagyobb energiafelhasználási pontokat.
Részletes energetikai audit: A részletes audit mélyreható elemzést nyújt az energiafogyasztásról és részletes javaslatokat tesz az energiahatékonyság növelésére.
Célzott energetikai elemzés: Egy adott terület vagy rendszer részletes elemzése, ahol energiahatékonysági problémákat vagy lehetőségeket azonosíthatunk az egész vállalat átvilágítása nélkül.
Megvalósíthatósági tanulmány: A megvalósíthatósági tanulmány egy tervezett energiahatékonysági projekt vagy intézkedés megvalósíthatóságának értékelését tartalmazza.
Folyamatos energetikai monitorozás és elemzés: A folyamatos elemzés lehetővé teszi az energiafogyasztás rendszeres nyomon követését és a hatékonyság folyamatos javítását, összhangban a jogszabályi változásokkal és a technológiai fejlődés nyújtotta lehetőségekkel.

Miért válassza a Frame Group-ot cége energetikai tanácsadására?

A Frame Group széleskörű tapasztalattal és szakértelemmel rendelkezik az energetikai auditok terén. Több mint négy évtizede meghatározó szereplői vagyunk a magyarországi energetikai piacnak, és nem csak felmérjük, de meg is értjük ügyfeleink céljait. Országos szinten, sokféle ingatlantípusban szerzett tapasztalatunk garancia a minőségi munkavégzésre.
Referenciáink
Az elmúlt évtizedek során számtalan vállalat keresett meg bennünket, hogy segítsünk energetikai audit kötelezettségének teljesítésében, vagy az energiahatékonysági fejlesztések tervezése, esetleg negyedéves energetikai auditálás során.
Nagyvállalati energetikai audit
Számos nagyvállalat választotta a Frame Group-ot energetikai auditjának elvégzésére, megvalósíthatósági tanulmány készítésére, melyek során jelentős költségmegtakarítást és energiahatékonysági javulást értek el. A teljes nagyvállalati auditot követően a Budapest Távhőszolgáltató Zrt. esetén például mi végeztük az irodaház teljes hőszigetelését, nyílászárók cseréjét, a meglévő berendezések korszerűsítését, és az energiafogyasztás kiváltását fotovoltaikus kiserőmű segítségével.
KKV energetikai audit 
A nagyvállalatok mellett kis- és középvállalkozások számára is kínálunk személyre szabott energetikai tanácsadást. A Hófehér Textilservice Kft. esetén például az ipari mosoda teljes energiafogyasztását (200kW) kiváltottuk lapostetőre telepített napelemparkkal.

Összefoglalás

A vállalati energetikai audit egy kulcsfontosságú, és sok esetben kötelező eszköz az energiahatékonyság növelésére és az energiaköltségek csökkentésére.
Az audit lehetőséget biztosít a veszteségek feltárására és a fenntarthatóság növelésére, mindezt úgy, hogy jelentős költségcsökkentés is elérhető.
Végeztesse el Ön is cége energetikai felmérését, mert a jogszabályi kötelezettségtől függetlenül jelentős megtakarítás érhet el egy átfogó elemzéssel! A kötelező energetikai audit mellett például egy energetikai beruházás esetén is fontos az energetikai szempontú átvilágítás. Kérjen ajánlatot és javítsa energiahatékonyságát, hiszen az energetikai tanúsítvány komoly versenyelőnyt jelenthet.